Strona główna »

Urządzenia fiskalne - poradnik

"Muszę mieć kasę fiskalną i co dalej?" - krótki poradnik

 

Nie taki diabeł straszny jak go malują. W praktyce zakup fiskalnego urządzenia rejestrującego czyli kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej ogranicza się do kilku czynności i w przypadku pierwszego zakupu urządzeń fiskalnych w 90% jest finansowany przez państwo, kwota zwrotu nie może jednak przekroczyć 700 zł.

1. Co zrobić przed zakupem?

W pierwszej kolejności należy złożyć we własciwym urzędzie skarbowym zawiadomienie informujące o liczbie i miejscu instalacji kas, jakie zamierzamy kupić i używać. Zawiadomienie takie musimy złożyć przed dniem, od którego musimy rozpocząć rejestrację sprzedaży przy użyciu kasy. Niedopilnowanie tego terminu może spowodować problemy w uzyskaniu zwrotu. W praktyce najlepiej zrobić to kilka dni przed umówioną fiskalizacją.

Kliknij, żeby pobrać wzór zawiadomienia do US

 

 

2. Wybieramy urządzenie fiskalne.

Urządzenia fiskalne dzielą się na dwie grupy: drukarki fiskalne i kasy fiskalne.

Drukarki fiskalne to urządzenia, które nie pracuja samodzielnie. Wydruk paragonów możliwy jest tylko i wyłącznie za pośrednictwem komputera i odpowiedniej aplikacji sprzedażowej, z którą dana drukarka współpracuje. Takie rozwiązanie zalecane jest firmom handlowym, które operują dużą ilością kartotek towarowych.

 

Kliknij, żeby sprawdzić ofertę drukarek fiskalnych

Kasy fiskalne to urządzenia niezależne z zaprogramowanymi kartotekami towarowymi (PLU), na których, przy pomocy klawiatury "nabijamy" odpowiednie pozycje i kwoty. Jest to odpowiedni wybór dla wiekszości podatników.
 

Kliknij, żeby sprawdzić ofertę kas fiskalnych

 

 

3. Wybór dokonany - programujemy i fiskalizujemy urządzenie.

Z drukarkami sprawa jest prosta, bo nie trzeba ich programować. Kasy fiskalne wymagają wiecej zaangażowania zarówno ze strony serwisu jak i, a może zwłaszcza ze strony samego podatnika lub jego księgowego. Do prawidłowego zaprogramowania kasy konieczne jest dostarczenie serwisantowi, najlepiej w formie elektronicznej, kompletu danych wg poniższego klucza:
- pełne dane podatnika
- miejsce instalacji kasy (kas)
- urząd skarbowy pod który podatnik podlega
- dane nagłówka paragonu (ewentualne wstawienie telefonu, maila, strony www)
- lista kartotek PLU (nazwy towarów, usług, itp.) wraz ze stawkami podatkowymi oraz ewentualnymi cenami w kolejności w jakiej mają być zaprogramowane


Po zaprogramowaniu i przeszkoleniu następuje fiskalizacja zwieńczona rytualnym "praniem młotkiem w plombownicę" :). Od tego momentu, każda transakcja rejestrowana jest w module pamięci fiskalnej.


 

4. Kasa zafiskalizowana - koniec krucjaty

Po zafiskalizowaniu urządzenia wypełniamy wszystkie niezbędne dokumenty łącznie ze Zgłoszeniem Podatnika o miejscu instalacji kasy fiskalnej, które podatnik musi dostarczyć do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni od daty fiskalizacji, wręczamy komplet rolek oraz prezent i widzimy się za dwa lata na obowiązkowym przeglądzie.
 

Współpracujemy z:         IBM       Microsoft       DELL